Всички хора искат да бъдат уважавани, а това започва още със самия поздрав. Накратко ще ви припомня основните правила на бизнес етикета, когато срещате някого за пръв път. Уж, всички ги знаем, но често грешим или изпускаме нещо. За да не попаднете в неприятна ситуация, можете да следвате тази кратка рецепта.
- Станете, когато непознат влезе в стаята (независимо дали сте мъж или жена).
- Установете зрителен контакт и се усмихнете.
- Подайте дясната си ръка за поздрав.
- Ръкостискането ви следва да е силно, но без да прекалявате.
- Ръкостискането продължава толкова време, колкото е достатъчно, за да си кажете имената.
- Ако не чуете името на човека отсреща, учтиво помолете да ви бъде повторено.
- В края на срещата, отново стиснете ръката на човека и отбележете колко приятно ви е било да се запознаете. Използвайте първото име на човека.
- Ако сте обещали на човека да му изпратите нещо, не пропускайте да го сторите или да се обадите по телефона. Това е особено важно.
Представянето на двама хора, които не се познават помежду си, също има своите правила. Ако трябва да представите един свой познат на друг, ползвайте тези стъпки:
- По правило, представяйте по-младия на по-възрастния, младшия на старшия колега и колегата на клиента.
- Ако сте забравили нечие име, учтиво помолете да ви го припомнят.
- Опитайте да прокарате някой факт за хората, които срещате. Например: „Ани Петрова, бих искал да Ви представя на Стоян Мермерски, нашия подуправител. Господин Мермерски, това е госпожа Петрова, наш нов клиент, управител на агенция БХЖС. Ани получи тази година наградата за най-добър бизнес консултант, една награда, която господин Мермерски получи също така преди пет години.”
- Ако можете, използвайте формални титли – доктор, съдия, адвокат.
- Избягвайте прякори, освен ако хората не ги предпочитат.
- Постарайте се да говорите бавно и отчетливо, за да бъдете разбрани възможно най-добре.
И запомнете едно просто правило, напомняно от мнозина психолози – хората обичат да чуват имената си. Това е наистина важно. Затова, постарайте се да помните имената на хората и да ги цитирате винаги, когато е уместно. При това, казвайте ги правилно – няма нищо по-дразнещо от сбъркано име.
Вашият коментар