Търсите нова работа, но все не получавате онези обаждания, които да ви зарадват? Може вината да е ваша. Има някои лесно отстраними грешки, които търсещите работа допускат. Ето няколко от тях:
1.Безцелното търсене
Ако просто разпращате CV-то си, без да имате ясна представа каква е перфектната работа за вас, просто губите ценно време. Затова, преди да пратите следващата автобиография, седнете и ясно дефинирайте какъв тип работа и каква позиция търсите. Така ще стесните периметъра, в който да търсите и ще направите CV-то си подходящо изглеждащо за дадената позиция.
2.Лоши навици при интервюиране
Имате ли такива? Например, смятате ли, че е ОК да се обръщате към интервюиращия на „ти”? А „потъвате” ли в стола, на който седите по време на интервю? Ако е така, научете си урока – разберете какво казва езикът на тялото ви и се запознайте с правилните начини за обръщение в бизнес средите. Без тези неща, просто няма как да изпъкнете като професионалист и сериозен кандидат.
3.Говорите лошо за предишните си работодатели
Мнозина кандидати за работа биват конфронтирани с въпроса „Защо напуснахте предишния си работодател?” И, макар да ви се иска да кажете, че предишният ви шеф е бил скапаняк, не го правете – мястото и ситуацията не са подходящи. Просто кажете, че сте търсили нови перспективи и хоризонти за израстване.
4.Не ходите на изложения като „Национални дни на кариерата”
Кариерните форуми от горения тип са идеално място да си намерите нова работа и да завържете нетуъркинг контакти. Почти всички изложители си търсят нови кадри и няма причина да пропускате такъв тип важни събития, без много основателен повод.
5.Носите се небрежно
На интервюта за разговор, интервюиращият ви оценява по ред параметри. Един от тях е именно облеклото. Ако не се обличате делово и сериозно, шансът да ви наемат е малък. Разбира се, има професии, където това не важи особено – главно в IT и рекламната сфера.
6.Не се занимавате с последващи контакти
Не един и двама кондидати за назначение пропускат да проследят развитието на нещата, след едно интервю за работа. За да сте сигурни, че сте се запечатали в паметта на HR специалиста, не забравяйте, да изпратите напомнящ благодарствен мейл след интервюто, с който да изкажете благодарност за отделеното време и внимание и да препотвърдите силния си интерес към позицията.
7.Изпращате свръхдълги автобиографии
Не е изключено кариерният ви път да е дълъг и забележителен. И дори да ви се струва важно, да споделите всичките си професионални постижения, не си позволявайте да прекалявате с обема. Фокусирайте се върху акцентите и наблегнете на позициите, които имат отношение към мястото, за което кандидатствате – така ще поберете текста на две, максимум три страници.
Както виждате, има много и различни начини да „оплескате” нещата. Хубавото в случая е, че всички грешки могат лесно да бъдат избегнати, ако си дадете сметка за тях навреме. Успех!
Вашият коментар