Проблемът с мотивацията е винаги много сериозен. Малцина са хората, които са постоянно мотивирани (особено, ако работят за някого, а не за себе си), затова непрекъснато има нужда от нови мотивационни съвети. Ето ви три полезни и работещи, които е добре да прилагате ежедневно.
- Имайте отношение към нещата, които правите. Ако не ви пука за резултатите от вашата работа, потърсете начин или нещо, за което наистина да ви пука. Например, опитайте се да изброите хората, върху които резултира дейността ви и какво бихте искали да постигнете по отношение на тях – „X да успее да довърши проекта си”, „Да помогна на Y да навлезе в работата”, „Да бъда от полза за Z, за да разбере смисъла от целия проект” – нещо от този тип. Когато човек сведе абстрактни резултати до съвсем конкретни хора, с които общува, обикновено започва да има лично отношение към работата си. Чисто човешка реакция. И много полезна от мотивационна гледна точка.
- Започнете бавно. Често хората не знаят как да подхванат голям проект или нова задача. Пред очите им е само една голяма бъркотия, в която е трудно да се открие началото. Резултатът – отлагане (прокрастиниране). Всички го правим. И никак не е полезно. Когато това ви се случи, стартирайте с най-простата задача и разбийте проекта на малки компоненти. Дори и една задача да отнема само един час, пак я разделете на три сегмента. Така ще видите колко по-лесно е да започнете работа. Дори и бързо да се уморявате, все пак можете да се съсредоточите за 20 минути, нали? А щом веднъж сте започнали и купчината отметнати задачи започне да нараства, човек автоматично добива увереността, че проектът е изпълним и нещата не са чак толкова трудни и неприятни. Важно е да наберете ускорение.
- Оценявайте постиженията си. Колко често отделяте време да огледате свършената работа? Не става дума да излезете на бар с колегите, по случай края на проекта. Става дума да оцените собствения си труд, независимо дали проектът е бил успешен или не дотам. Когато се научите да го правите, ще започнете да оценявате вложената енергия и сериозния труд, а не резултатите от един проект. Това пък ще ви помогне да се мотивирате допълнително, без значение от резултатите. Работата ще започне да ви се струва смислена и ще изпитате повече удоволствие от вършенето й.
Никой не е мотивиран винаги и постоянно. Има обаче сериозни причини да търсите често мотивацията, да я напомпвате, да я изчетквате и да я цените. Тя ви прави нормални и симпатични хора, вместо да се разхождате като зомбита в офиса и да потискате себе си и околните с постоянното си недоволство.
Вашият коментар