Когнитивните отклонения представляват нарушение, в начина, по който хората възприемат действителността. Съществуват множество установени от психолозите когнитивни отклонения, като систематизирането им е базирано на емпирични данни. В рубриката „HR Речник“ ще разгледаме накратко някои от най-разпространените отклонения, тъй като те често имат обяснителна функция по отношение поведението на повечето хора, в частност на служителите във всяка фирма.
![]() |
Picture source: www.sxc.hu |
Игрова заблуда
Терминът „игрова заблуда” е изкован от Насим Талеб в книгата му „Черният лебед”. Той обобщава неправилната употреба на игрите, за моделиране на реални житейски ситуации.
Като цяло, проблемът се състои в това, че много хора поставят знак за равенство между вероятността да им се случи нещо реално в живота и, да кажем, хвърлянето на монета. Подобно отношение към нещата е заблуда, тъй като можем да изчислим вероятността от хвърлянето на монета (50%-ези, 50%-тура), докато изчисляването на шанса да ни се случи нещо в живота е твърде условно и неточно.
Един пример за игрова заблуда може да изглежда по следния начин. Двама колеги си тръгват от работа, пристигат на перона на метрото и съвсем за малко изпускат влака от 6.15ч. Единият казва: „Е, шансът да го хванем беше и без друго същия, като да хвърляме ези-тура”. Това е типична игрова заблуда, тъй като с изказването си, той заявява, че знае какъв е бил шансът да пристигнат навреме, а именно, 50%. На практика обаче, броят и видът на събитията, които предшестват пристигането на перона, е теоретично неограничен и непредвидим – задръстванията по пътя, броят на червените светофари пред таксито, катастрофи и инциденти по трасето, нежеланието на шофьора на таксито да кара по-бързо, внезапно излял се порой и т.н. По тази причина е напълно невъзможно дори да се предвидят приблизително шансовете за пристигане навреме до метрото.
Игровата заблуда препятства разбирането на света, подтиква ни да мислим, че схващаме нещата от живота по-добре, отколкото бихме могли и ни излага на опасност от бъдещи неизвестни рискове.
Този текст ви допада? Ще ни зарадвате, ако кликнете на бутона на TopBlogLog отдолу…
Вашият коментар