Когнитивните отклонения представляват нарушение, в начина, по който хората възприемат действителността. Съществуват множество установени от психолозите когнитивни отклонения, като систематизирането им е базирано на емпирични данни. В рубриката „HR Речник“ ще разгледаме накратко някои от най-разпространените отклонения, тъй като те често имат обяснителна функция по отношение поведението на повечето хора, в частност на служителите във всяка фирма.
Ефект на закъснялата преценка
![]() |
Picture source: www.sxc.hu |
Този феномен е познат още като „Знаех-си-аз-през-цялото-време”. С термина се описва склонността да се разглежда изходът от определена ситуация, като по-предвидим, отколкото преди настъпването на ситуацията. Въпросното отклонение е констатирано отдавна и по валидирането му са проведени редица експерименти в областта на политиката, игрите и медицината. В психологически експерименти по темата е установено, че изследваните субекти имат склонност да си спомнят собствените си прогнози за бъдещи събития като по-силни, отколкото те са били в действителност, преди настъпването на събитието, но само в случай, че прогнозите действително са се сбъднали.
Едно възможно обяснение е, че събития, които са се случили, са по-очебийни, от такива, които не са, и така се настаняват по-трайно в съзнанието на субекта.
Ефектът на „закъснялата преценка” е изследван още през 1949 г. от изтъкнатия американски социолог Пол Лазарсфелд.
Този текст ви допада? Ще ни зарадвате, ако кликнете на бутона на TopBlogLog отдолу…
Вашият коментар