Когнитивните отклонения представляват нарушение, в начина, по който хората възприемат действителността. Съществуват множество установени от психолозите когнитивни отклонения, като систематизирането им е базирано на емпирични данни. В рубриката „HR Речник“ ще разгледаме накратко някои от най-разпространените отклонения, тъй като те често имат обяснителна функция по отношение поведението на повечето хора, в частност на служителите във всяка фирма.
![]() |
Picture source: www.sxc.hu |
Ефект на свръхувереност
Ефектът на свръхувереност описва тенденцията определени индивиди да бъдат по-уверени във възможностите си, поведението си и физическите си характеристики, отколкото би следвало да са. Изследователката Ола Свенсон прави изследване през 1981 г., в което установява, че 80% от хората каращи автомобили, се причисляват сами към най-добрите 30% от всички шофьори.
Ефектът на свръхувереност най-често се наблюдава след серия от „успехи” и може реално да доведе до ексцесивно поемане на рискове. Тази заблуда може също така да накара хората да упорстват твърде много в ситуации, които реално предвещават лош изход. Парадоксално това би могло да има и добри страни – понякога се стига до по-добри резултати, поради вложените интензивни усилия. Въпреки това ефектът на свръхувереност е като цяло контрапродуктивен и обикновено води до уязвими поведенчески ситуации.
От гледна точка на фирменото управление, ефектът е в състояние да повлияе върху поведението на служителите по един от следните начини:
- Служителите надценяват шансовете си за повишение, тъй като се стремят твърде силно към него и затова го смятат за твърде възможно
- Може да накара служителите да работят по-усърдно, отколкото иначе биха го правили, за да получат повишение
- Също може да накара служителите да ценят вътрешнофирмени надпревари и състезания, при които „победителят взима всичко”, или при които наградите са концентрирани непропорционално в горния сектор на успеваемост
Ефектът на свръхувереност подтиква служителите да смятат, че шансовете им за провал са твърде нищожни и да надценяват драстично шансовете си за успех.
Този текст ви допада? Ще ни зарадвате, ако кликнете на бутона на TopBlogLog отдолу…
Вашият коментар