Когнитивните отклонения представляват нарушение, в начина, по който хората възприемат действителността. Съществуват множество установени от психолозите когнитивни отклонения, като систематизирането им е базирано на емпирични данни. В рубриката „Речник“ ще разгледаме накратко някои от най-разпространените отклонения, тъй като те често имат обяснителна функция по отношение поведението на повечето хора, в частност на служителите във всяка фирма.
Един подвид на когнитивните отклонения са така наречените „грешки на паметта“. Ефектът на „розовата ретроспекция“ е именно такава грешка.
Picture source: www.sxc.hu |
Въпросното отклонение описва тенденцията да оценяваме по-положително събития от миналото, в сравнение с начина, по който сме ги оценявали, докато са се случвали. Този ефект е видимо по-изразен, когато става дума за умерено приятни събития и донякъде се обяснява с дребни раздразнения, които с течение на времето се забравят.
Ефектът на „розовата ретроспекция” е познат още от древността, като древните римляни са го обобщили с фразата „Мemoria praeteritorum bonorum” – „Спомняме си добрите неща от миналото”.
Този текст ви допада? Ще ни зарадвате, ако кликнете на бутона на TopBlogLog отдолу…
Вашият коментар