Picture source: www.writeforhr.com |
Интервюто е било и си остава най-често използваният метод за наемане на нови служители. Над 99% от компаниите използват именно този начин за подбор на персонал. От това следва, че интервюиращите са крайъгълният камък, решаващият фактор за това, какви служители ще имаме в офиса си. Те трябва да могат да взимат правилните решения в точния момент. За жалост, това често не е така. Основните слабости на интервюиращите HR специалисти са следните.
- Липса на тренинг – Малцина са HR специалистите у нас, които имат специална подготовка за провеждане на интервюта. Тоест, повечето важни решения за назначения се взимат от неквалифицирани кадри. Разбира се, един HR специалист може да трениран и да не е добър в работата си, както и обратното. Не е лошо обаче повече от тях да притежават формалното образование, което да им помага в работата. Ако вие интервюирате хора за назначаване, помислете и потърсете как да се квалифицирате за провеждане на успешни интервюта.
- Отклонения от нормата – Прибързаните решения са един от основните проблеми при провеждане на интервю. Често се случва така, че интервюиращият е затрупан с работа и кандидатури, поради което ускорява вземането на решения. Друга ясно изразена слабост на HR-ите е склонността им да заместват прецизната и чисто професионална оценка с общи впечатления за кандидата. Симпатични кандидати с неподходяща квалификация или недостатъчен за длъжността опит биват предпочитани пред по-невзрачни, но по-опитни кандидати.
- Непоследователност – Интервюто е структура, която има своите важни компоненти. Поне така следва да бъде, ако желаем да имаме правилния инструмент за филтриране на кандидати. Много HR-и обаче не си дават труда да подготвят структурирано и последователно интервю. Резултатът – неспособност да провокират силните страни на подходящите кандидати по време на интервюто.
- Неефикасност – В характера на човешката природа е да се заблуждаваме, че сме достатъчно умни и способни – както в работата, така и в личния ни живот. Да, но това почти винаги не е точно така на практика. А и да сте достатъчно умни, това не ви гарантира, че ще зададете правилните въпроси на кандидатите, ако не сте се подготвили предварително. Още по-критично става положението, ако използвате неправилните техники за оценка на проведените интервюта.
- Непрофесионализъм и връзкарство – Нещата са ясни, не са един и двама онези HR-и, които представа си нямат от работата си, или позволяват да им бъде оказван натиск от висшестоящите. Ако не разбирате и не познавате правилата на подбора, или се страхувате от шефа, който иска да назначи цялата си рода в компанията, вие просто не сте истински HR експерт и цялата работа не е за вас.
Щом желаете да бъдете компетентни (а не само да си мислите, че сте такива), потрудете се. Преценете, дали горните проблеми не се отнасят и до вас и, ако откривате описани собствените си слабости, вие просто имате нужда от промяна. Промяна на ситуацията или в краен случай, промяна на професията.
Този текст ви допада? Ще ни зарадвате, ако кликнете на бутона на TopBlogLog отдолу…
Вашият коментар